Általánosan: A tengerimalacnak – nevével ellentétben - rendszertanilag semmi köze a disznóhoz testfelépítésük sokkal inkább a nyulakéhoz hasonló. Közel 20 különböző fajta tengerimalacot különböztetünk meg. Méretükben közel azonosak 700 g-1400 g közöttiek és átlagosan 20-25 cm hosszúak. A fajták közötti különbségek a színben, szőrhosszban és a szőr növési irányában vannak. Léteznek rövid szőrűek, bóbitásak, hosszú és göndör szőrűek és még kopaszak is. A hosszú szőrt fésülni, ápolni és fürdetni kell, ahhoz hogy szép maradjon.
Minden hiedelemmel ellentétben a tengerimalacok helyes gondozás és tartás mellet szagtalanok és nem terjesztenek betegségeket. Felbecsülhetetlen előnyük, hogy nem támadnak, harapnak vagy karmolnak. Ezen tulajdonságai teszik ideális kisállattá a legkisebbeknek is. Ha naponta min. 1-2 órát játszunk, foglalkozunk vele, ez már legtöbbször elég, hogy kezes és bizalmas legye
Táplálás: A tengerimalac növényevő rágcsáló, tehát fő tápláléka a széna. A vadon élő tengerimalacok inkább zöldféléket, füveket esznek, mintsem magvakat, így próbáljunk mi is erre törekedni. Fontos tudni, hogy egy kifejlett tengerimalacnak kb. 15-20 mg C-vitaminra van szüksége naponta. Növésben lévő, vemhes vagy beteg állatoknak kb. 30-40 mg C-vitaminra. A C-vitamin hiánya betegségeket okozhat. A táplálás nagyon fontos a tengerimalac emésztése és fogazata szempontjából is. Nem napi egyszer kell a malacnak adni, hanem széna mindig legyen előtte, hisz ennek kell lenni a főtápláléknak.
Tartás: A tengerimalac helyének legalább 80-100 cm hosszúnak kell lennie és 50-70 cm szélesnek. Tengerimalac házon belül tartandó, mivel 15°C alatt fázik. A ketrecet borítsuk be bőségesen alommal. Alomnak leggyakrabban használt a faforgács amit 2-3 naponta cserélni kell a ketrec nagyságától és a malacok számának függvényében. Sőt muszáj tetővel rendelkező ketrec nekik, mert rosszul másznak, így 25-30 cm magas falú hely már biztonságos. Kistúlzással, de állítható hogy: egy malac nem malac. Hiszen a tengerimalac társas lény a vadonban őseik is csoportosan élnek, így a háziasított tengerimalacok is csak akkor érzik igazán jól magukat, ha egy vagy több fajtatársukkal élhetnek együtt. Serkentően hat az egészségükre és megnyugtatja őket a fajtatársak közelsége. A legjobb ha 2 hím, 1 ivartalanított hím és több nőstény vagy 2 nőstény malacot választunk, így elkerülhető a szaporulat.
Egészségvédelem: A tengerimalac egészsége a helyes tápláláson túl: emberi törődés, fajtatársaival való élet, betegségek elkerülése.Amikor különösebb jellemző tünetet nem látunk (mint az orrfolyás vagy hasmenés), de mégis betegségre kell gyanakodni: a tengerimalac nem eszik vagy csak jóval kevesebbet mint szokott, egyáltalán nem vagy túl sokat iszik , gubbaszt, csak ücsörög rosszkedvűen. Ha ilyeneket észlelünk azonnal vigyük állatorvoshoz. Ha ügyesek vagyunk, azaz megfelelő a táplálék és annak összetétele, minden higiéniai feltételnek megfelelünk, eleget teszünk a tengerimalac testi/lelki egészségért akkor a tengerimalac 6-8 évig velünk lesz.
Érdemes beszerezni a kisállat érkezése előtt:
- megfelelő méretű ketrec
- házikó/fekhely
- önitató
- etető edény
- alom
- széna
- táp
- C-vitamin
- szállítódoboz
Törpenyulak
Általánosan: A házinyulak az üregi nyulakból lettek háziasítva és nem a mezei nyulakból. Viselkedésükben észlelhetőek is ezek a különbségek. Mintegy 150 különböző fajta nyúlról beszélhetünk és a házinyulak közé soroljuk a törpenyuszikat is. A törpenyulak 1-2 kg súlyú, 25-35 cm hosszú állatok. Számos különböző fajt különböztethetünk meg a törpenyuszikon belül is, léteznek álló és lógófülű törpenyuszik, valamint különböző szőrválozatok is természetesen. 6-8 év az átlagos életkoruk, de ivartalanítva akár 10-12 év is.
Táplálás: Fűevő állat lévén a legfontosabb a sok széna evése a nyulaknál is. Ez a hosszú nyusziélet titka. Szénának mindig kell a nyuszik előtt lenni, mivel ők csak akkor tudnak emészteni ha épp rágnak. Valamint közben a folyton növő foguk is kopik. Ezt egészítjük ki egy kisebb mennyiségű eledellel és 3 hónapos koruk után kevés zöldséggel, gyümölccsel. Érdemes prémium minőségű (magas rost, alacsony fehérje és zsírtartalmú) eledelt választani.
Tartás: A nyuszi helyének legalább 80-100 cm hosszúnak kell lennie és 40-70 cm szélesnek. Valamint a magassága akkora kell hogy legyen, hogy a nyuszi két lábon feltudjon benne egyenesedni. Lehetőleg olyan szobát válasszunk ami nyugodt, fényes, de nem meleg és nem tűz be állandóan a nap. Vezetékek és virágok legyenek biztonságban, esetleg magasban vagy vezetékvédő tokokban. A ketrecbe, nyusziszobába érdemes búvóhelyeket tenni, mert nagyon szeretnek mindenbe bele bújni és minden tárgy alábújni. Valamint szeretnek mindenre felugrálni is, így egy dobogó, házikó jól jöhet. A ketrecet lehetőleg ne a hálószobába tedd, hogy ne ébredjetek fel egymásra. A legjobb ha van egy nem forgalmas, világos, de hűvös szoba, amit kineveztek nyusziszobának. Alaptartozék az önitató, szénatartó, alomtálca és etetőtál.
Egészségvédelem: Első és legfontosabb, hogy minden évben be kell oltatni a nyuszikat. Háromféle betegség ellen oltunk: RHD1, RHD2 és Myxomatozis. A nyusziknak sűrűn lehetnek emésztési gondjaik, ezért is fontos a megfelelő táplálásuk és az emésztőrendszer erősítése. Zsákmányállat lévén rejtegetik ha betegek, így ha már mutatják akkor nagy a baj. Mielőbb javasolt állatorvoshoz fordulni ha étvágytalanságot, kedvtelenséget, orrfolyást, hasmenést vagy például foltokban szőrhullást észlelünk.
Érdemes beszerezni a kisállat érkezése előtt:
- megfelelő méretű ketrec
- házikó/fekhely
- önitató
- etető edény
- alom
- széna
- táp
- alomtálca
- szállítódoboz
Ajánló
www.wonderbunny.hu
Csoda Poca Tengerimalac és Csoda Csini Csincsilla Tenyészet
www.csodapoca.iwk.hu